Estetyczne i skuteczne oświetlenie podjazdu

Nie da się zaprzeczyć, że podjazd jest ważnym elementem infrastruktury, jaka towarzyszy domom jednorodzinnym. Pod tym względem wskazać można sporo rozwiązań, jakie mają na celu poprawę estetyki tego odcinka, ale również zwiększenie jego funkcjonalności. Trudno dyskutować chociażby z tym, że podjazd powinien być należycie oświetlony, a rozwiązania w tym zakresie są naprawdę różnorodne i można po nie śmiało sięgać. Producenci oświetlenia mają w tej materii coraz więcej do zaoferowania, mimo że akurat ta forma jest dość specyficzna i raczej nie zyskała jak do tej pory szerokiego grona zwolenników, z wyłączeniem posiadaczy domów. Nawet ci nie zawsze robią z niej użytek, choć jest godna uwagi z różnych względów. Typy lamp, które powinny budzić zainteresowanie nabywców w tym kontekście to w pierwszej kolejności oprawy najazdowe. Właśnie one są najpowszechniej wykorzystywane jako oświetlenie podjazdu.

Zaliczają się do grupy opraw wpuszczanych, jakie zostają wyrównane do powierzchni chodnika lub w tym przypadku – podjazdów. Lampa jest więc montowana w gruncie, a wszystkie przewody elektryczne zostają rozprowadzone pod nawierzchnią. Tego rodzaju oświetlenie powinno spełniać pewne techniczne wymagania, o czym warto pamiętać. Przede wszystkim musi ono wykazać należytą klasę szczelności – bez tego bardzo szybko zakończy swój żywot. Szczelność i neutralny design Rekomendowane klasy szczelności dla opraw najazdowych to IP67 lub 68 – gwarantują one, że układy opraw nie ulegną zalaniu wodą ani nie dostanie się do nich piasek oraz inne zanieczyszczenia. Chodzi jednak przede wszystkim o wodę, ponieważ podjazd z reguły nie jest w żaden sposób okryty przed deszczem, a więc wilgoć pochodząca z opadów będzie się w dość naturalny sposób rozprowadzać po nawierzchni. Nie może się ona dostać do wnętrza opraw, albowiem grozi to nie tylko ich uszkodzeniem, ale także niebezpiecznym dla życia zwarciem.

Kupując lampę najazdową, należy więc z uwagą przyjrzeć się jej technicznej specyfikacji. Jeśli chodzi o design w zakresie dostępnych na rynku opraw najazdowych, raczej nie mamy do czynienia z dużą różnorodnością. Zdecydowana większość z nich posiada kształt owalny i generalnie są one podporządkowane dość oszczędnemu wzornictwu. To naturalne, albowiem mają zafunkcjonować w odmiennych kontekstach architektonicznych, powinny zatem prezentować się możliwie uniwersalnie. Neutralne założenia związane z designem mogą to zapewnić. W sensie technologicznym obędzie się bez zaskoczeń. Najpowszechniej stosuje się diody LED.

Close