Oświetlenie odpowiednie dla szpitali i przychodni

Wydawać by się mogło, że lampa to lampa – nic specjalnego. To jednak błędne twierdzenie, ponieważ w określonych sytuacjach należy korzystać z takich modeli oświetlenia, które są dedykowane do stosunkowo wąskiej puli zastosowań. Świetnym przykładem mogą być oprawy medyczne, jakie można spotkać we wszelkiego rodzaju placówkach służby zdrowia, a także w prywatnych gabinetach lekarskich. Spotkamy tam specjalnie zaprojektowane oraz wykonane lampy, które nie tylko mają zapewnić światło w pomieszczeniu. Nierzadko mają one konkretny wpływ na pracę personelu medycznego, stąd nie ma mowy o tym, by znajdowało się tam takie samo oświetlenie, jakie znamy z naszych domów. Istnieją różne warianty opraw medycznych, o których da się wiele mówić i pisać.

Najbardziej charakterystyczne są rzecz jasna lampy zabiegowe. Te stosowane na salach operacyjnych składają się z dużej liczby punktów świetlnych i mają zapewnić lekarzom jak najlepszy widok pola operacyjnego. Ich temperatura barwowa jest najczęściej neutralna. Lampy użytkowane w gabinetach stomatologicznych świecą punktowo, ponieważ ich zadaniem jest efektywne oświetlenie jamy ustnej pacjentów.

Lampa, która zabija zarazki

Trzeba powiedzieć, że takie same rozwiązania w zakresie oświetlenia są stosowane również w klinikach weterynaryjnych. Idąc dalej tym tropem, dochodzimy do specyficznych cech technicznych opraw medycznych.

Czy da się w ogóle o nich mówić? Niemal zawsze w lampach o takich przeznaczeniach montuje się specjalne elektroniczne stateczniki. Dzięki nim udaje się zredukować zjawisko migotania żarówek, co bywa dość częstym w przypadku opraw stosowanych na przykład w domowych warunkach. Taki charakter emitowanego światła jest bardziej przyjazny dla ludzkiego oka. Poza tym trzeba powiedzieć, że w sprzedaży znajdują się także specjalne modele lamp przeznaczone dla placówek medycznych, jakie emitują światło o działaniu biobójczym. Takie oprawy spotkać można na przykład w izolatkach w przychodniach lekarskich, jak również w poczekalniach poradni dla osób chorych. Dzięki zastosowaniu takich lamp możliwe jest ograniczanie rozwoju drobnoustrojów oraz rozprzestrzeniania bakterii oraz wirusów w danym miejscu.

Instaluje się je również w obiektach badawczych i laboratoriach, w jakich może zachodzić podwyższone ryzyko zakażenia niebezpiecznymi treściami organicznymi.

Close